Sağlıklı Gıda İçin İhbar Mekanizması Büyük Önem Taşıyor
Cemil Dirim

Cemil Dirim

Sağlıklı Gıda İçin İhbar Mekanizması Büyük Önem Taşıyor

06 Ekim 2020 - 01:11

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz günlerde rutin açıklamalarından birini daha yaparak 91 firmaya ait 113 hileli ürünü açıkladı.

Bakanlık açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

" Gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülüyor. En önemlisi ise ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanmasıdır. Vatandaşın sağlığını korumak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddüt etmeden kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Toplumun da yardımıyla ilerleme kat ettiğimiz bu yolda, özellikle tüketicilerin Alo 174 hattına başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.”

Öncelikle hileli ürün üreten firmaları bu şekilde kamuoyuna duyuran bakanlık yetkililerini tebrik ediyorum. Açıklama da iki konu dikkatimi çekti. Ürettikleri ürünlerde çeşitli hilelere baş vuran bu firmalar, işlerini hakkıyla yapan dürüst üreticilere de zarar veriyorlar. Yarattıkları haksız rekabet sonucunda işini düzgün yapan firmaların Pazar paylarına ortak oldukları gibi daha ucuz fiyatlarla mal sattıkları için piyasa dengelerini bozup bu firmaların zarar etmesine neden oluyorlar.

Diğer konu ise bu firmaların tespit edilmesinde vatandaş ihbarlarının ne kadar önemli olduğu. Şüphe duyduğunuz bir ürün hakkında  Alo 174 Gıda Hattı’na başvuru yaptığınızda hem başkalarının da bu ürünü tüketip zarar görmesini sağlıyorsunuz hem de kaliteli ürün üreten firmaları haksız rekabetten korumuş oluyorsunuz.

Bu konuda duyarlılığına yakından şahit olduğum Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de vatandaşlara şu çağrıyı yapıyor:

“Gıdaların resmi kontrol faaliyetlerini bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum.”

Bu çağrıyı tüm duyarlı vatandaşlarımız dikkate alacaktır diye düşünüyorum. Hileli gıda üreten firmalara daha yüksek cezalar, firmanın faaliyetine son verme, firma sahibine halk sağlığına zarar vermekten hapis cezası gibi yeni tedbirlerin devreye sokulmasında da fayda görüyorum. Çünkü hayattaki en büyük zevklerimden birisi olan çayı içerken tedirgin olmak istemiyorum. Bugün Karali Çay gıda boyası koymuş acaba yarın hangi firma koyar diye endişelenmek istemiyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar